Zyjatko
5

???????? Mikroskopijny pradawny organizm, który przez 24 000 lat leżał zamrożony na rozległych terenach północno-wschodniej Syberii powrócił do życia.

Bdelloid rotifer to wielokomórkowy organizm występujący w siedliskach słodkowodnych na całym świecie. Rosyjscy naukowcy znaleźli go w próbkach gleby pobranych z rzeki Ałazeja w Jakucji.

Stworzenie to znane jest ze zdolności do wytrzymywania ekstremalnych warunków atmosferycznych. Jak podaje The New York Times, jest ono jednym z najbardziej odpornych na radioaktywność zwierząt na świecie. Poza tym potrafi znieść niski poziom tlenu, głód, wysoką kwasowość i wiele lat odwodnienia.

Wcześniejsze badania sugerowały, że bdelloid rotifer może przetrwać nawet 10 lat od czasu zamrożenia, jednak odkryty niedawno przypadek, opisany w badaniu opublikowanym w poniedziałek w czasopiśmie Current Biology, wskazuje nie na dziesięć, lecz na od 23 960 do 24 485 lat.

Wieczna zmarzlina, gdzie ziemia pozostaje zamarznięta przez cały rok, od wielu lat przynosi zaskakujące odkrycia naukowe. Wcześniej na tym terenie znaleziono między innymi robaki zwane nicieniami, datowane na ponad 30 000 lat.

źródło: Reuters / BBC / The New York Times
???? Dmitry Solovyov / Lyubov Shmakova

Zyjatko
0.035564184188843