Avatar: Legenda Aanga - Sztuki walki a tkanie żywiołów cz 5

1
Avatar: Legenda Aanga - Sztuki walki a tkanie żywiołów cz 5
Magia energii - Qigong (Chi Kung)

Co prawda nie znalazłem nigdzie informacji na temat tego czym się wzorowali przy tworzeniu gięcia energii (może nawet na niczym), ale istnieje kilka podobieństw, przez które warto wspomnieć o Qigong przy tej sztuce.

Qigong to w ramach wolnego tłumaczenia na polski, mistrzowskie opanowanie energii życiowej. Wbrew pozorom nie chodzi o coś kompletnie niepowiązanego z ciałem fizycznym. Różne ćwiczenia Qigong były stosowane w celu poprawy siły, wytrzymałości, a obecnie głównie w celu zdrowotnym. 

Ogółem można zastosować podział Qigong (od najbardziej płytkiego do najbardziej głębokiego) na:
Uczonych - dla zachowania zdrowia.
Medyczny - do leczenia rozmaitych chorób.
Bojowy - dla praktyków sztuk walki, którzy chcieli osiągnąć większą głębię swoich sztuk.
Religijny - dla osiągnięcia oświecenia.
Avatar: Legenda Aanga - Sztuki walki a tkanie żywiołów cz 5
Qigong jest obecny praktycznie w każdej chińskiej sztuce walki (tak jak przy tkaniu żywiołów, każde tkanie żywiołów ma swoje źródło w tkaniu energii), choć może być tam większy lub mniejszy nacisk na niego. Qigong składa się przede wszystkim z takich elementów jak koncentracja, rozluźnienie czy ruchy ciała (choć to opcjonalne).

Istnieją specjalne ćwiczenia Qigong publikowane nawet w Polsce dla poprawy zdrowia. Między innymi chodzi o znany zestaw “Osiem kawałków brokatu”, na którego temat została wydana książka przez wydawnictwo YMAA, autorstwa Yang Jwing Minga. Osiem kawałków brokatu dzieli się na dwa zestawy, jeden z pozycji stojącej, a drugi w siedzącej. To osiem prostych ćwiczeń, które mają na celu utrzymać człowieka zdrowego w zdrowiu, a osobie chorej pomóc wrócić do zdrowia. Jest to ciekawa alternatywa dla porannych czy wieczornych drobnych ćwiczeń, jeśli nie chce się robić nic zbyt wymagającego, a jednak zadbać o siebie. Co ciekawe stworzył go marszałek Yue Fei w 12 wieku dla poprawy zdrowia swoich żołnierzy.

Zauważono w ramach badań oraz przy doświadczeniach poszczególnych osób, że Qigong pomaga wrócić szybciej do zdrowia, pomóc przy przewlekłych chorobach, poprawić samopoczucie itp. Dlatego jest często stosowany w szpitalach w Chinach jako dodatkowe zajęcia, żeby pacjenci mogli szybciej wrócić do pełni zdrowia.
Avatar: Legenda Aanga - Sztuki walki a tkanie żywiołów cz 5
Zakończenie
Podsumowując, sztuki tkania żywiołów w Avatarze czerpią z wielowiekowych tradycji sztuk walki. Dla mnie to świetna sprawa, że nawet po obejrzeniu tak świetnej animacji i poznaniu jej fabuły, można odkryć kolejne tajemnice, które były ukryte za kulisami. Dzięki wielkie za czytanie tych dzidek!

W ramach zakończenia tej serii, przytoczę jeszcze kilka informacji na temat tkania żywiołów w avatarze.

Pierwotni magowie:
Ogień - Smoki
Ziemia - Kretoborsuki
Powietrze - Latające bizony
Woda - Księżyc

Poza tym tkanie wszystkich żywiołów oraz energii pochodzi od lwiożółwii, które to nadawały te umiejętności innym.

Inspiracje konkretnych nacji:
Naród ognia - cesarska Japonia
Plemiona wody - ludy z arktyki
Nomadowie powietrza - mnisi buddyjscy
Królestwo ziemi - monarchistyczne Chiny

Przypisy (ogólnie):
http://www.neijia.net/neijia.html
https://www.taijipopolsku.pl/
https://www.yiquan.pl/baguazhang/
Książki autorstwa Yang Jwing Minga, wydawnictwo YMAA
Avatar: Legenda Aanga - Sztuki walki a tkanie żywiołów cz 5
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼
0.11735010147095