Upadek Piranha Bytes - Podsumowanie

17
Od jakiegoś czasu myślałem o zrobieniu tej dzidki, bo zapewne nie każdy słyszał o upadku piranha bytes (na reddicie już długi czas o tym dyskutowano, zresztą szybciej publikowano tam informacje o tym niż w cd-action). Teraz zdecydowałem się już ją zrobić, gdy trafiłem na koment z linkiem do artykułu gdzie nawet cd-action już mówi o upadku studia.

Co prawda prezes studia nie wydał oficjalnego oświadczenia, jednak biorąc pod uwagę poniższe informacje, studio praktycznie już całkiem upadło.
Upadek Piranha Bytes - Podsumowanie
Już w zeszłym roku ze studia odszedł Bjorn Pankratz, ostatni z oryginalnego zespołu twórców Gothica. Obecne studio chciało stworzyć coś w stylu Gothica (mniejsze dark fantasy), a Bjorn obstawał przy Elexie, którego był głównym twórcą, co ich poróżniło. Ironiczne jest to, że w przeszłości jeden z twórców Michael Hoge opuścił studio bo chciał stworzyć coś w stylu Gothica, natomiast Bjorn z pełnym poparciem studia obstawał przy Elexie.

Bjorn Pankratz założył niedawno nowe studio, Pithead Studio.
Poza tym grupa Embracer do której należał Piranha Bytes mocno ciął koszty jeśli chodzi o wszelkie gry na wczesnym rozwoju, poprzez anulowanie gier które nie były pewnym zyskiem.. Choć podobno THQ Nordic starał się bronić piranha bytes.

Wszyscy pracownicy Piranha Bytes zostali zwolnieni (już w listopadzie zostali o tym poinformowani). Przez jakiś czas studio mogło pokazywać swoją nową grę (Elex 3) różnym wydawcom, ale porażka finansowa Elex 2 nie wróżyła temu dobrze, choć podobno dwóch z nich było zainteresowanych.

Ogółem problemy zaczęły być widoczne z początku po tym, że Bjorn i Jenny Pankratz (mąż i żona) przestali publikować filmy na kanale youtubowym Piranha Bytes, gdzie były umieszczane co poniedziałek już od kilku lat, natomiast od 27 listopada nie pojawiło się nic nowego.
Upadek Piranha Bytes - Podsumowanie
Oficjalna strona internetowa Piranha Bytes została zamknięta na początku stycznia 2024 roku (od tego czasu pojawiało się tylko logo).

Nowa gra, podobno elex 3 (pod tytułem roboczym Wiki 6) została usunięta ze strony finansowania niemieckiego rządu. Wpływ na to mogło mieć to, że niemiecki rząd zmniejszył fundusze na branżę gier z 70 do 48,7 milionów euro. Choć według dziennikarza Andre Peschke chodziło po prostu o zmianę nazwy na currywurst i to pod tą nazwą elex 3 znajdował się na liście finansowania.

Ogółem po Gothicu 3 studio opuściło kilku kluczowych pracowników, a pozostał Bjorn który stawiał przede wszystkim na Elexa, a więc SF. A teraz Piranha Bytes nie posiada już właściwie żadnych pracowników, czy starszych czy nowszych.

Co prawda osobiście jestem fanem Gothica 1, 2 i po części 3 oraz Risena 1, a kolejne gry mnie kompletnie nie interesowały, ale rozpad tego studia nadal wywołał we mnie pewien smutek. Po prostu szkoda.

Źródła:
https://www.reddit.com/r/worldofgothic/comments/197lryp/what_is_going_on_at_piranha_bytes_are_they_in/
https://worldofelex.de/en/site/news-archive/11-news-en/863-piranha-bytes-under-threat-of-closure
https://www.gamestar.de/artikel/piranha-bytes-gothic-elex-schliessung,3406996.html
https://www.cdaction.pl/newsy/piranha-bytes-zamkniete-to-koniec-tworcow-gothica
https://cdaction.pl/newsy/tworcy-gothica-z-nowym-studiem-weterani-piranha-bytes-otwieraja-pithead-studio
https://cdaction.pl/publicystyka/rewolucja-w-piranha-bytes-co-sie-dzieje-u-tworcow-gothica-tylko-u-nas
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼
0.12251591682434