Częściowe zaćmienie Słońca

5
Częściowe zaćmienie Słońca
Dzis (sobota ,29 marca) nastąpi częściowe zaćmienie Słońca. Księżyc zakryje częśc tarczy słonecznej, mniej więcej tyle ile widać na ilustracji. Zjawisko zacznie sie okolo 11:54 i potrwa do 13:08 (czas wyliczony dla północnej Polski. W zależnosci od tego gdzie jestes moze byc minuta czy pięć różnicy. Oglądając uważajcie na oczy. Polecam szybki do masek spawalniczych z budowlanego. Kosztuja killa pln. 
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼

Teleskop Jamesa Webba - Kosmiczne Tornado

2
Herbig-Haro 49/50, znajdujący się około 630 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Kameleon to wyrzuty materii produkowane przez dżety wyrzucane z formującej się gwiazdy. Te wyrzuty, które mogą rozciągać się na lata świetlne, uderzają w gęstszy region materii, tworząc fale uderzeniowe, które podgrzewają materię do wyższej temperatury. Następnie materia ta ochładza się, emitując światło w zakresie widzialnym i podczerwonym.
HH 49/50 jest jednym z najbliższych nam aktywnych regionów formowania gwiazd w naszej Drodze Mlecznej, który tworzy wiele gwiazd o niskiej masie podobnych do naszego Słońca. Ten kompleks jest prawdopodobnie podobny do środowiska, w którym formowało się nasze Słońce.

Poprzednie obserwacje tego regionu pokazują, że wyrzut HH 49/50 oddala się od nas z prędkościami 100-300 kilometrów na sekundę, obserwacje instrumentów NIRCam i MIRI prezentowane w kolorach pomarańczowym i czerwonym, pokazują rozmieszczenie świecących cząsteczek wodoru i tlenku węgla oraz naładowanych ziaren pyłu, gdy uderza w nie dżet formującej się gwiazdy. Wysoka rozdzielczość daje astronomom szansę modelowania właściwości dżetu i zrozumienia, jak wpływa on na otaczającą materię.
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼
0.11632919311523