Talmud o gojach a kwestia żydowska w Polsce ks. Stanisław Trzeciak (1873-1944)

6
Talmud o gojach a kwestia żydowska w Polsce ks. Stanisław Trzeciak (1873-1944)
Talmud o gojach a kwestia żydowska w Polsce ks. Stanisław Trzeciak (1873-1944)
Talmud o gojach a kwestia żydowska w Polsce ks. Stanisław Trzeciak (1873-1944)
Talmud o gojach a kwestia żydowska w Polsce ks. Stanisław Trzeciak (1873-1944)
Talmud o gojach a kwestia żydowska w Polsce ks. Stanisław Trzeciak (1873-1944)
Talmud o gojach a kwestia żydowska w Polsce ks. Stanisław Trzeciak (1873-1944)
Talmud o gojach a kwestia żydowska w Polsce ks. Stanisław Trzeciak (1873-1944)
Talmud o gojach a kwestia żydowska w Polsce ks. Stanisław Trzeciak (1873-1944)
Stanisław Trzeciak (ur. 25 października 1873 w Rudnej Wielkiej, zm. 8 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski duchowny katolicki, działacz społeczny, doktor teologii, profesor; w okresie dwudziestolecia jeden z czołowych polskich antysemitów.

W latach 30. otrzymał z rąk kanclerza Niemiec Hitlera najwyższe odznaczenie III Rzeszy przyznawane za zasługi wojenne lub cywilne, Order Zasługi Orła Niemieckiego, za wyjątkowo humanitarną postawę w stosunku do jeńców niemieckich w czasie I wojny światowej.

'Ksiądz spytał: "Co grozi tym dziewczynkom katolickim, jeśli siostra nie będzie miała dla nich miejsca?" – "Będą się uczyły w gorszych warunkach albo może nawet stracą lata szkolne". – "A tamtym co grozi, gdyby siostra je usunęła?" – "Ksiądz wie, pewna śmierć". – "Więc siostrze nie wolno się wahać i zastanawiać, pierwszeństwo mają te małe Żydóweczki" – odpowiedział kapłan' – W. Bartoszewski, Z. Lewinówna: Ten jest z ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom 1939–1945, wyd. 4 uzup.. Warszawa: 2012, s. 598-599.

Wybrane publikacje

Wrażenia z podróży do Egiptu (Poznań 1904)
Literatura i religia u Żydów w czasach Chrystusa Pana (Warszawa 1911)
 
Talmud, bolszewizm i projekt prawa małżeńskiego w Polsce (Warszawa 1932)
Żyd jako obrońca ślubów cywilnych i rozwodów dla katolików (Warszawa 1932)

Mesjanizm a kwestia żydowska (Warszawa 1934)

Program światowej polityki żydowskiej/konspiracja i dekonspiracja (Warszawa 1936)

Pornografia narzędziem obcych agentur (Warszawa 1938)
Talmud o gojach a kwestia żydowska w Polsce (Warszawa 1939), (Krzeszowice 2000) ISBN 83-88020-31-5
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼

Polski okręt podwodny ,,Wilk'' i jego działania we wrześniu 1939 r.

4
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. i uzyskaniu na mocy traktatu wersalskiego skromnego dostępu do morza kolejną sprawą w odradzającym się państwie było stworzenie floty wojennej. Proces ten był wyjątkowo długi, zawiły, przepełniony problemami finansowymi i politycznymi zagrywkami (temat ten zasługuje na osobną dzidę).  Nie mogąc sobie pozwolić na zbudowanie większej siły, a mając przy sobie dwa silne państwa (jednak to głównie w Rosji dopatrywano się przyszłego agresora co poskutkowało ustawieniem pod to całej doktryny morskiej), strona polska postawiła na budowę okrętów dobrych dla słabszych państw, jak tylko możliwe najbardziej uniwersalnych. I tak, wynikiem tego, było np. zamówienie w połowie lat dwudziestych trzech podwodnych stawiaczy min. Jednym z nich był ORP ,,Wilk''.
Polski okręt podwodny ,,Wilk'' i jego działania we wrześniu 1939 r.
Od początku 1939 r. sytuacja była napięta, a dotychczasowa polityka morska wzięła w łeb, ponieważ nasza flota mimo małego stanu mogła być bardzo skuteczna na Bałtyku przeciw ZSRR, ale nie III Rzeszy. Rozpoczęło się nerwowe oczekiwanie, któremu nie pomagało zajęcie Czechosłowacji, czy zajęcie Kłajpedy (przy tym Niemcy specjalnie przepłynęli przy naszym Wybrzeżu pełną siłą). W wielkich nerwach przygotowywano nowe plany na wypadek konfliktu, których efektem był plan ,,Worek'' (zakładał rozmieszczenie gwieździste wokół Helu okrętów podwodnych) i planu ,,Rurka'' (zakładał postawienie małych zapór minowych przez podwodne stawiacze min i wielkiej zapory przez ,,Gryfa''). Na pięć minut przed nastąpiły jeszcze drastyczne zmiany w załogach przez konieczność obsadzenia nowych okrętów typu ,,Orzeł''. Do samego końca wierzono w dyplomacje, która jednak jak wiemy nic nie wskórała.
Polski okręt podwodny ,,Wilk'' i jego działania we wrześniu 1939 r.
1 września ,,Wilk'' stał w pełnej gotowości z ,,Orłem'' w porcie na Oksywiu, kiedy to po alarmie wywołanym przez nadlatujące trzy niemieckie samoloty i po informacji o wybuchu wojny wyszedł z portu kilka minut po 6 rano. Pierwszy dzień, oprócz zauważenia kilka jednostek, które były poza zasięgiem upłynął stosunkowo spokojnie, jednak drugi dzień nie był już tak prosty. 2 września zauważono duże jednostki przeciwnika, które kapitan ,,Wilka'' Bogusław Krawczyk postanowił zaatakować. I tu pojawia się problem, który często jest bagatelizowany przez wszystkie osoby lubujące się w krytyce działań, a mianowicie wszechobecne mniejsze jednostki patrolujące wody i samoloty. Po jakimś czasie zauważono peryskop ,,Wilka'', na którego po niedługim czasie spadły bomby głębinowe. Ratując okręt dowódca rozkazał położyć okręt na dnie. Przez wybuchy i wstrząsy rozszczelniły się zbiorniki z ropą, a do okrętu przez uszkodzenie klapy tłumika zaczęła dostawać się woda. Minęło kilka godzin nim okręt powrócił na powierzchnię. Była noc z 2 na 3 września, kiedy na okręcie odebrano rozkaz by postawić zaporę minową. Natychmiast okręt skierował się w rejon postawienia zapory, jednak przez ciągłe patrole zapora została postawiona dopiero między 13 a 17 tegoż dnia (w międzyczasie było jeszcze kilka problemów).
Niżej zdjęcie kpt. mar. Bogusława Krawczyka
Polski okręt podwodny ,,Wilk'' i jego działania we wrześniu 1939 r.
Od 4 września dla załogi ,,Wilka'' zacząła się prawdziwa męczarnia. Tego dnia na wykryty okręt spadły kolejne bomby głębinowe, jednak to 5 września był najdramatyczniejszy, bowiem wtedy przez prawie cały dzień okręt po wykryciu był stale obrzucany kolejnymi bombami, których naliczono prawie 40. Ratując się okręt spoczął na dnie na głębokości 87 m, która wykraczała technicznie ponad jego zdolności. Wybuchy doprowadzały do kolejnych rozszczelnień, woda wlewała się w tonach, przestawały działać kolejne urządzenia, gasło światło, z każdą godziną brakowało powietrza, a cała jednostka trzeszczała od ciśnienia wody. Podobne działania bez jakiegokolwiek sukcesu miały miejsce w kolejnych dniach, a na dodatek nie było żadnej łączności z dowództwem, słowem beznadziejna sytuacja. Dopiero w nocy z 8 na 9 wrześnie na ,,Wilku'' udało się otrzymać rozkaz przejścia do nowego sektora na północ od latarni Stilo, jednak na zapytanie o możliwość atakowaniu samotnych niemieckich statków handlowych spotkano się z poleceniem trzymania się konwencji londyńskiej nakazującej ostrzeżenie atakowanej jednostki i pomoc jej załodze, co dla okrętu na tak dobrze strzeżonych wodach byłoby samobójstwem. Dla załogi było takie podejście nie do przyjęcia, no ale cóż. Po przejściu do nowego sektora sytuacja jednak nie uległa żadnej poprawie, co więcej, po zrzuceniu ropy z nieszczelnych balastów, przez stałe nabieranie wody (nawet do 30 ton), uszkodzone urządzenia i rozkaz ,,dobrego zachowania'' dalsze zmagania były bezcelowe. 10 września po nawiązaniu łączności z dowództwem na Helu i po zapytaniu o możliwość naprawy w porcie otrzymano odmowę przez niemożność z powodu kiepskiej sytuacji na Wybrzeżu, jednak zalecono przedostanie się do Anglii, bądź internowanie w którymś porcie w Szwecji. 
Polski okręt podwodny ,,Wilk'' i jego działania we wrześniu 1939 r.
Na okręcie przeprowadzono głosowanie, którego efektem po ostatecznej decyzji kapitana Krawczyka było udanie się do Anglii. Załogę czekała wyjątkowo niebezpieczna przeprawa przez cieśniny, z których wybrano Sund. 14 września ,,Wilk'' dotarł w okolice Trelleborga i przez cały dzień obserwował ruch statków, jednak dłużej nie zwlekając, to właśnie w nocy z 14 na 15 września postanowił przekroczyć Sund. Była godzina 20, kiedy okręt wszedł wynurzony do kanału. Zdając sobie sprawę z dużego ryzyka, a nie chcąc oddać w razie najgorszego okrętu bez walki, przy dziale 100 mm czuwała obsługa, prawie cała załoga wyszła z okrętu, na którym założono ładunki wybuchowe i otwarto odwietrzniki by go samozatopić w razie konieczności. Okręt szedł nocą w wąskim i płytkim kanale uniemożliwiającym zanurzenie Flint Rinne, kiedy to z naprzeciwka zauważono płynące dwa niemieckie okręty. Rozpoczęło się nerwowe oczekiwanie. Jednostki przeczesywały wody reflektorami, a w razie oświetlenia ,,Wilka'' i jego rozpoznania mogło zacząć się piekło. W pewnym momencie jednostki szły oddalone od siebie o 60 m, kiedy jeden z reflektorów uchwycił rufę ,,Wilka'', którego jednak nie rozpoznano, co było cudem, a tak tamten moment opisał jeden z oficerów ,,Wilka'' Bolesław Romanowski ,,W tej chwili zalał nas strumień jasnego światła. Patrząc na rufę zobaczyłem naszych ludzi stłoczonych przy kiosku, obsadę enkaemu. Bielały płócienne drelichy, a nad nimi prześwietlona jaskrawym światłem powiewała bandera. Za rufą unosiły się spaliny wydechowe diesli. Z nadbudówki niszczyciela oddalonego teraz od Wilka nie więcej jak 200 metrów padała na nasz okręt smuga światła.
„Koniec” – przemknęło mi przez myśl. Za sekundę, dwie zwali się na nas lawina żelaza. Oba okręty grzać będą ze wszystkich luf... Rozszaleje się piekło!'' O świcie 15 września, po udanym przekroczeniu Sundu, kpt. Krawczyk postanowił zameldować fakt ten kontradm. Unrugowi wysyłając depeszę o treści: „Przeszedłem Sund, gdzie ominąłem dwa kontrtorpedowce. Idę do Anglii. Niech żyje Polska!”. Po Sundzie przekroczono następnie Kattegat, by wypłynąć na wody Skagerrak, a potem Morze Północne, jednak przybyło kolejnych problemów - zaczęło brakować paliwa. Stojąc pod ścianą postanowiono przelać część oleju maszynowego do zbiorników paliwa, co robiono przez cały 17 wrzesień nosząc go w wiadrach, jednak nie było to rozwiązanie na dłuższą podróż. Zaczęło również brakować energii przez duże zużycie starych akumulatorów. Sama dalsza żegluga okazała się wyjątkowo ciężka, ponieważ na Morzu Północnym panowały wtedy silne sztormy, które dotakowo miotały ,,Wilkiem''.
Polski okręt podwodny ,,Wilk'' i jego działania we wrześniu 1939 r.
W końcu po ciężkich przeżyciach 19 września kapitanowi Krawczykowi udało się skontaktować z Admiralicją Royal Navy i ustalono, że następnego dnia ma spotkać się z brytyjskim okrętem by ruszyć do jednej z baz. I tak 22 września po uprzednim zatankowaniu w Rosyth polski okręt wpłyną do Scapa Flow, co tak opisał jeden z oficerów Borys Karnicki: ,,Do Scapa Flow wchodziliśmy o godzinie siódmej rano. Wyszedłem na pomost. Defilowaliśmy przed największą flotą świata. Pancerniki, krążowniki, tuziny kontrtorpedowców, lotniskowce. Mimo wczesnej godziny na wszystkich okrętach podniesiono bandery i załogi ustawiono wzdłuż burt i nadbudówek. W miarę jak mijaliśmy poszczególne jednostki, załogi podnosząc czapki krzyczały trzykrotnie „hura”! I to na naszą cześć. Łzy ciurkiem ciekły mi po twarzy. […]'' . Polacy zostali przyjęci z najwyższymi honorami, a z wszystkich stron zaczęły spływać wyrazy uznania. Dla Anglików wyczyn ,,Wilka'' był jednak dość kłopotliwy, ponieważ jak się okazało, droga przez Morze Północne prowadziła przez ,,bardzo dobrze'' strzeżony przez Royal Navy i lotnictwo sektor, a mimo to nie został on w ogóle zauważony, co doporowadziło do ,,lekkiego nerwowego poruszenia''. 
Kończąc, ,,Wilk'' po ciężkiej kampanii na Bałtyku i brawurowym przejściu przez cieśniny, będąc wtedy jedną wielką uszkodzoną i przeciekającą puszką dotarł do Anglii, a załoga wykazała się wielkim hartem ducha. Po długich remontach okręt ten rozpoczął swoją dalszą służbę, przepełnioną wieloma problemami i tragediami, jednak to już jest materiał na kolejną dzidę.
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼

Dzida hydrauliczna.

6
 Wyszło przy okazji wątku o oczyszczniu wody w czasie postapo. Będzie o naprawie filtra osmotycznego.  Działał,  działał i przestał. 
 
1. Przestała lecieć wodą z wylewki.
Co się mogło stać (w kolejności prawdopodobienstwa): zbiornik buforowy stracił ciśnienie, pękła membrana w zbiorniku, pękła któraś z membran w zaworze odcinającym albo membrana RO się zapchała na amen.

Najpierw zajmiemy się zbiornikiem.
Dzida hydrauliczna.
 Jak zbiornik jest napełniony wodą (ciezki) to zakręcamy zawor na górze i odpinamy go od rurki. 

Protip. Wszystkie rurki są na szybkozlaczkach. Dociśnij pierścień wokół rurki do gniazda i wysun rurkę. Przy montażu ja po prostu wsuń na jakieś 15 mm w gniazdo. Uszczelni sie samo. W starych zestawach jest jeszcze niebieski klips pod pierścieniem który się wyciąga płaskim śrubokrętem.

Dobra, wracamy do zbiornika. Od dołu jest zwykły samochodowy wentyl. 
Teraz otwieramy zawor na górze i spuszczamy wodę.
Jeżeli woda nie chce sama lecieć to znaczy że pękł balon z powietrzem  w zbiorniku i cały zbiornik jest do wymiany.
Jeżeli woda zeszła do samego końca to do wentyla podpina się manometr do koł . Jeśli pokaże 0.4-0.5bar jest ok. Jeśli mniej, to trzeba dopompować zwykla samochodową pompką.

Zawor odcinający.
Dzida hydrauliczna.
Trzeba odkręcić te cztery śrubki i wyciągnąć wszystko ze środka.
Dzida hydrauliczna.
Potem trzeba obejrzeć pod światło obie gumowe membrany czy nie mają dziurek. Przy okazji można octem i miękka szmatką  wyczyścić środek zaworu. Wypłukac wodą i skręcić. Ważne żeby membran nie zamienić miejscami! Nie są identyczne.

Jeśli zbiornik i zawor są sprawne to znaczy że membrana RO się zapchała.
Dzida hydrauliczna.
 To powyżej to obudowa membrany RO. Po spuszczeniu wody odkręcić z prawej strony (powinno się dać to zrobić ręką) , wyciągnąć wkład, wsadzić nowy, zakręcić.

2. Woda nie przestaje lecieć z restryktora do kanalizacji nawet jak zbiornik jest pełny.

 Tu sprawa jest oczywista. Zawor odcinający w całości do wymiany. Ważne żeby odczepianiu zawora oznaczyć sobie rurki ktora gdzie. Bo jak się odwrotnie podepnie nowy zawor to też się nie zamknie po napełnieniu zbiornik.

3. Woda z wylewki śmierdzi albo jest gorzka. 
Do wymiany są wszystkie filtry plus trzeba zrobić odkażanie zbiornika buforowego.
Najpierw rozkręca się obudowy prefiltrow i wyciąga wkłady. To samo robi się z membrana.
Teraz zakręca się wszystkie filtry na pusto. Między zasilanie z wodociągów a pierwszy filtr wpina się kapsule że środkiem do odkażania. Ma takie same szybkozlaczki jak filtry. Odkręcą się zasilanie, czeka aż do napełnienia zbiornika buforowego i zakręca zasilanie. Teraz musi postać godzinę.
Wylewka spuszczamy wodę do zera.
Wypinamy kapsule że środkiem do dezynfekcji, popijamy zasilanie napełniamy zbiornik ponownie i od razu po napełnieniu spuszczamy.
Teraz rozkręcamy obudowy filtrów, zakładamy wszystkie nowe wkłady i nowa membranę.
Jeżeli system pracował dłużej niż 3-4  lata to przy okazji zakładamy nowy zawor odcinający.
Dzida hydrauliczna.
Jeszcze zdjęcie poglądowe,  bo zapomniałem wcześniej. 
Trzy białe cylindry obok siebie to prefiltry. Potem jest zawor odcinajacy, membrana RO I zbiornik buforowy.

 Do ptefiltrow trzeba kupić klucz za 15pln ,cała reszta jest na szybkozlaczkach.


 Jakby ktoś miał pytania, po to są komentarze.

 Jak widzicie ilość wiedzy u serwisanta za którą bierze 200 to nie jest zbyt wiele.
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼
0.11379408836365