Fanatycy lampiarstwa p. 2

9

Dzisiaj może napiszę coś o mojej drugiej oprawie, jaką jest Polam Wilkasy OCP-125.
Oprawa ta, jak widać po samym jej kształcie, stosowana była jako oświetlenie miejsc o mniejszym natężeniu ruchu, czyli chociażby takich jak: parki, place osiedlowe, place zabaw, place szkolne, wąskie drogi osiedlowe oraz inne miejsca, gdzie postawienie wysokiego słupa wiązałoby się z wszelkimi niekorzystnymi wpływami na otoczenie.
Oprawy te produkowane były przez fabrykę Polam (bez litery p na końcu) mieszczącą się w miejscowości Wilkasy, która to była filią
Zjednoczenia Sprzętu Oświetleniowego i Elektromechanicznego „Polamp".
Rozpoczęcie produkcji modeli tejże latarni szacuje się na koniec lat 70, czy też początek lat 80. Produkcję OCP nie tyle zakończono, co w pewnym stopniu zmodernizowano jej wygląd po roku 1990. Wtedy to Polam Wilkasy przekształcono na firmę ES-System, zachowując przy tym proporcje wielkościowe produktów OCP. W Polsce praktycznie wszędzie spotkać można młodszych członków rodziny Polam Wilkasy, którzy wywodzą się jednak już z produkcji ES-Systemowskiej.
Oprawa rtęciowa OCP spotykana była w wersjach ze statecznikami produkcji Mesko (czyli tych zamieszczanych chociażby w modelach OUR) oraz Elgo (w późniejszych latach produkcji).
Dodam na koniec, że moja OCP jest z roku 1990, czyli z końca produkcji. Pochodzi z Gdyni, gdzie stała przez prawie 30 lat. Na zdjęciu nie posiada na sobie klosza, który był na tyle zabrudzony, iż nie ma możliwości wyczyszczenia go. Można kupić nowy produkcji Es-System, który dostępny jest w sklepach internetowych w okolicach 100 - 150 zł.

Fanatycy lampiarstwa p. 2
0.043700933456421