Współczesny system finansowy cz.14

3
Seria ma na celu propagowanie wiedzy finansowej. Poprzednie części znajdziesz poprzez mój profil.

Współczesny system finansowy cz.14 - Dlaczego dolar jest tak ważny? (cz.2)

Dlaczego dolar stał się walutą rezerwową?
Dolar stał się akceptowalną walutą międzynarodową w 1945 roku, czyli po zakończeniu II wojny światowej, gdzie USA stało po stronie zwycięzców. A będąc bardziej poprawnym historycznie to inne państwa stały obok zwycięzcy, czyli USA. Zapoczątkowało taką sytuację porozumienie w Bretton Woods, pewnie tą miejscowość kilka razy w życiu słyszałeś. Dolar został wybrany ze względu na potęgę jaką sobie wypracowało USA (głównie dzięki atomówkom), miał poparcie w złocie, a kraje współpracujące z USA w czasie wojny wiele złota posłali tam, więc nie obawiali się dosyłać kolejnych w ramach za walutę.

Plan był zajebiście prosty. USA ma złoto, może wygenerować za nie dolary pokrywalne w tym złocie i handel jest bezpieczny. 

Pewnie można pomyśleć, że jak to Wielka Brytania i w mniejszym stopniu Francja oddadzą swoje przywileje USA tak za darmo. Ale oni mieli plan, niestety bardzo ku**a sprytny. Francja po tym jak odpierdoliła manianę w II WŚ, miała tyle do gadania co Polska. Z kolei Wielka Brrytania uważała, że ich wtyki i kontrolowanie mimo ogólnej niewiedzy USA oraz tego, że ich waluta była wyceniana wyżej niż dolar, zapewni sobie dobrą przyszłość bez wysiłku. 

Pierwsze problemy dolara
Problemem był fakt, że państwa się rozwijały - kto by przypuszczał, że po drugiej wojnie światowej świat zacznie się odbudowywać i rosnąć. Pewnie każdy, ale nie mądre głowy. Wymiany międzynarodowe rosły szybciej niż wydobycie złota, które ograniczało ilość dolarów w obiegu - wtedy obowiązywał system waluty złotej, czyli wymiany dolara na złoto (35 dolarów = 1 uncja, obecnie 1 uncja = 1968 dolarów). Otwieranie się państw alianckich (zwycięzców II WŚ) na państwa osi (przegrani II WŚ), gdzie można było zbić dobry interes na ich odbudowie jak i począkowo gorszej pozycji międzynarodowej skokowo podwyższało zapotrzebowanie na dolara. 

Francuzi mądry rząd sobie wybrał, bo zaczęli ogarniać, że ktoś ich może tu robić w ch**a i zaczęli swoje dolary słać do USA oczekując przysłania złota.  W rzeczywistości szacuje się, że nawet w samym USA było 5 razy więcej dolarów niż posiadano złota. USA odrzuciło  częściowo rządania Francji poprzez uwolnienie dolara od parytetu złota, czyli ścisłego powiązania ilości dolara do 1 uncji złota. Było to 1971, a inne waluty, które jeszcze opierały się na złocie również je porzucały by stać się konkurencyjnym partnerem biznesowym. Co się zmieniło dla Francózów, choć częściowo za przyzwoleniem ich władzy? Otóż cena złota bardzo szybko zaczęła rosnąc, w pół roku urosła ona do ponad 43 dolarów, a już w  połowie 1973 przebiła 100 dolarów. Francja o ile kojarzę dostała 5% tego co miała zapewnione w ramach wymienialności dolara na złoto, jeżeli ktoś lepiej pamięta może wpisać w komentarzu. 

Podsumowując na ten moment. Dolar został uprzywilejowana walutą ze względu na wygraną w II WŚ i głupotę Brytyjczyków. Kurs dolara miał być stały 35 dolarów = 1 uncja fizycznego zgromadzonego złota w USA. Następnie FED (który omówię osobno) drukował więcej dolarów niż miał, przez co nawet obywatele USA mieli w swoich rękach prawie 5 razy więcej niż zgromadzono w skarbcach złota. Francja wysyła okręt wojskowy do USA by odebrać złoto, co powoduje lawinę zmian i odejście w konsekwencji wszystkich walut od wymienialności na złoto. 

W kolejnej części omówię jak USA mimo takiej wtopy zatrzymało w swoich rękach walutę rezerwową.
0.041286945343018