Zapraszam na, krótką historię świata z Pepeuszem w tle.
Nasza ziemia istnieje już w chuj długo, jakieś 4,6 miliarda lat. I mimo, że historia zaczyna się od prekambryjskich gąbek, to my zaczniemy od dinozaurów i chuj.
Dinozaury pojawiły się około 230 mln lat temu, a wymarły około 66 mln lat temu w erze mezozoicznej, czyli na długo przed pojawieniem się człowieka.
Żarły, srały i burzyły skały, lecimy dalej.
Żarły, srały i burzyły skały, lecimy dalej.
Pierwsza epoka, czyli PREHISTORIA (ok.2,6mln lat temu do 3500r p.n.e.) niektóre źródła mówią, że prehistoria zaczęła się 4,5 mln lat temu.
Właśnie wtedy na Ziemi pojawił się australopitek gdzieś na obszarze Afryki – pierwsze stworzenie przypominające człowieka.
Najważniejszymi wydarzeniami prehistorii było wynalezienie prymitywnych narzędzi, okiełznanie ognia, początki rozwoju mowy, czy zmiana koczowniczego trybu życia na osiadły.
Epoka ta trwała do wynalezienia pisma i właśnie to wydarzenie stanowi cezurę (czyli rozdział, punkt przełomowy) prehistorii i starożytności.
STAROŻYTNOŚĆ
Starożytność była okresem rozwoju wielu cywilizacji; starożytnego Egiptu, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, antycznej Grecji czy starożytnego Rzymu.
Starożytność była okresem rozwoju wielu cywilizacji; starożytnego Egiptu, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, antycznej Grecji czy starożytnego Rzymu.
Wiele cywilizacji w tym okresie pozostawiło po sobie dzieła, które miały ogromny wpływ na rozwój kultury europejskiej, m.in. filozofię, sztukę czy mitologię.
Najważniejszymi wydarzeniami z tego okresu był rozwój państwa faraonów (wynalezienie egipskiego kalendarza) czy ukształtowanie podwalin kultury starożytnej Grecji oraz rozwój całego cesarstwa rzymskiego.
To właśnie upadek cesarstwa zachodniorzymskiego – największego mocarstwa ówczesnego świata „zamyka” tę epokę.
ŚREDNIOWIECZE
Trzecia epoka, jest zwana również „wiekami ciemnymi”, gdyż przez wiele lat historia traktowała ten okres jako „dodatek”, taką poczekalnię między starożytnością a nowożytnością.
Jak się później okazało, było to błędne podejście, gdyż średniowiecze również miało wpływ na późniejszą literaturę, naukę i sztukę.
Barbarzyńskie królestwa, kryzys cesarstwa wschodniorzymskiego, podział chrześcijaństwa na dwa odłamy (schizma wschodnia), przyjęcie chrztu przez Mieszka I, uchwalenie konstytucji Nihil Novi, to tylko kilka z najważniejszych wydarzeń tamtych czasów.
Za wydarzenie kończące średniowiecze umownie uważa się odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba (1492 rok).
Jednak wielu naukowców wskazuje też na rok 1453, w którym Turcy zdobyli Konstantynopol. Nie brakuje też głosów, według których epoka ta skończyła się wraz z początkiem reformacji (1517 rok).
NOWOŻYTNOŚĆ
Przyjmujemy, że zaczęła się wraz z odkryciem Ameryki. Był to czas wielkich przemian na wielu płaszczyznach – kulturowej, politycznej i ideologicznej.
Nowożytność to czas rozwoju sztuki, wielkich odkryć geograficznych, stworzenia systemu kolonialnego czy scentralizowania struktur władzy.
Często stosuje się podział wewnętrzny nowożytności na renesans, barok, oświecenie i romantyzm.
Nowożytność zakończyła się wraz z wybuchem Wielkiej Rewolucji Francuskiej (1789)
EPOKA XIX WIEKU
Niektórzy traktują ją jako część nowożytności.
Ramy czasowe tej epoki wyznaczył wybuch rewolucji francuskiej oraz I wojny światowej
Najważniejsze wydarzenia tej epoki to rozwój kolei, telegrafu, telefonu, rozkwit dziedzin kultury, wojny napoleońskie czy III rozbiór Polski.
Epoka ta wprowadza pewne zamieszanie gdyż jak widać nie rozpoczęła się, ani nie zakończyła w XIX wieku (1789 - 1914).
WSPÓŁCZESNOŚĆ
To już ostatnia epoka w naszej podróży.
Rozpoczęła się wraz z wybuchem pierwszej wojny światowej i trwa do dziś. O tym co w tej epoce będzie przełomowe zdecydują kolejne pokolenia.
Teraz możemy ją podzielić na trzy części:
1. Okres międzywojenny, gdzie USA i ZSRR umocniły swoją pozycję na arenie międzynarodowej, a Polska wróciła na mapę Europy.
2. II wojna światowa 1939-1945
3. Powojnie – czyli okres trwający od 1945 roku do dziś.
Jednymi z najważniejszych wydarzeń powojennych są; upadek muru berlińskiego oraz zimna wojna.
Jednymi z najważniejszych wydarzeń powojennych są; upadek muru berlińskiego oraz zimna wojna.
Nie jestem historykiem, wiedza zawarta tutaj jest ściśle podstawowa, mając na celu zachęcić czytającego do poszerzania jej.
Wspomagałem się głównie stroną national-geographic, oraz kilkoma innymi z googli.
Pozdrawiam i miłego dnia. :)