13 kwietnia - rocznica Zbrodni Katyńskiej, nigdy nie osądzonej

187
13 kwietnia - rocznica Zbrodni Katyńskiej, nigdy nie osądzonej
Na zdjęciu zwłoki mjr Adama Solskiego z 57 Pułku Piechoty, zidentyfikowane przez Niemców w 1943 roku w Katyniu.

W obozie jenieckim prowadził dziennik, który odnaleziony stał się jednym z dowodów oraz był wielokrotnie przytaczany podczas śledztw i przesłuchań.

Zapis z 9 kwietnia 1940 roku, ostatni w życiu majora: 
"Piąta rano. Od świtu dzień rozpoczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!). Przywieziono [nas] gdzieś do lasu, coś w rodzaju letniska. Tu szczegółowa rewizja. Zabrano [mi] zegarek, na którym była godzina 6.30 (8.30). Pytano mnie o obrączkę, która (...). Zabrano ruble, pas główny, scyzoryk (...)."

Pamięci pomordowanych polskich elit i inteligencji, ich rodzin oraz milionom polskich ofiar totalitaryzmów.
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼

Osobowość

4
Osobowość
1947, Nowy Jork, Peter Freuchen i jego trzecia żona Dagmar Cohn - duńskie małżeństwo pozujące dla Vogue do serii „Osobowości naszych czasów”. Trudno o bardziej oryginalny związek: ona, młodsza o dwadzieścia cztery lata ilustratorka czołowych magazynów modowych i on, potężny mężczyzna bez odmrożonej stopy, którą sam sobie amputował.  W swojej ojczyźnie Freuchen znany jest jako legendarny uczestnik brawurowych arktycznych wypraw, antropolog, który dwadzieścia lat mieszkał z Inuitami na Grenlandii, legenda ruchu oporu podczas II wojny światowej, działacz społeczny, aktor i pisarz. Paradoksalnie, za oceanem sławę i olbrzymie pieniądze przyniesie mu dopiero zwycięstwo w teleturnieju wiedzy „The $64,000 Question”, oglądanym przez dziesiątki milionów Amerykanów. Historię jego dziewięciu żyć możecie przeczytać w książce „Najciekawszy człowiek na świecie. Ekscentryczne życie Petera Freuchena”: https://bi*.ly/4a38CxS. 
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼
0.1539261341095