Symbol Sprzeciwu

4
Symbol Sprzeciwu
August Landmesser był niemieckim robotnikiem, który w 1936 roku znalazł się w wyjątkowej sytuacji. Na zdjęciu, które przetrwało do dziś, tłum ludzi w Hamburgu oddaje nazistowski salut, podczas gdy on stoi z założonymi rękami, nie podnosząc ramienia. August dołączył do partii nazistowskiej w 1931 roku, jednak kilka lat później zakochał się w Żydówce, Irmie Eckler. W obliczu wprowadzonych w 1935 roku praw norymberskich ich małżeństwo stało się niemożliwe, choć para doczekała się dwóch córek – Ingrid i Irene.

W 1937 roku Landmesser próbował uciec z Niemiec do Danii, jednak został aresztowany za tzw. „hańbienie rasy” i trafił do więzienia. Irma natomiast została aresztowana przez Gestapo i wysłana do obozu koncentracyjnego, gdzie prawdopodobnie zginęła. Po wyjściu z więzienia w 1941 roku, August został wcielony do wojska, a w 1944 roku uznano go za zaginionego na froncie.

Zdjęcie, które uwieczniło ten moment jego sprzeciwu, zyskało sławę wiele lat później, kiedy jego córka Irene rozpoznała na nim swojego ojca.
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼

doomsday fish

17
Para rybaków dokonała niezwykle nieoczekiwanego odkrycia! U wybrzeży Australii schwytała rzadką „rybę zagłady”. Jej zdjęcie błyskawicznie obiegło media społecznościowe. Ryby te były widywane na całym świecie, ale zazwyczaj żyją na głębokości do 1000 metrów, co sprawia, że ich obserwacja jest niezwykle rzadka.
doomsday fish
W kulturze japońskiej pojawienie się tych ryb blisko powierzchni wody uważane jest za zapowiedź naturalnych kataklizmów, takich jak trzęsienia ziemi czy tsunami. Naukowcy nie potwierdzają bezpośredniego związku, ale nie wykluczają, że obecność tych stworzeń może wynikać z zaburzeń geologicznych na dnie oceanu. Alex Julius, ekspert ds. wędkowania, zaznaczył, że to pierwszy przypadek złowienia takiej ryby w tej części Australii, co czyni zdarzenie jeszcze bardziej wyjątkowym.
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼
0.15227699279785