Nepenthes x gaya: prosty w hodowli i ładny dzbanecznik

31

A oto i bohater ostatniego teasera z pająkiem w dzbanku po lewej.

Nepenthes x gaya jest mieszańcem dwóch innych gatunków: nepenthes ventricosa i nepenthes maxima. Zarówno ten mieszaniec jak i gatunki "matczyne" należą do dzbaneczników pośrednich (ang. Intermediate nepenthes) czyli nie rośnie na zbytnich nizinach (lowland nepenthes) ale też nie górach (highland nepenthes). Gatunki pośrednie są generalnie najłatwiejsze w hodowli (choć i tak nieco bardziej wymagające niż np rosiczka przylądkowa) Roślina ta wytwarza liście pułapkowe w kształcie dzbanków. Na górze dzbanka wykształca się ząbkowana obręcz zwana perystomem, na której zbiera się wilgoć. Perystom staje się śliski i owad próbując wejść głębiej ześlizguje się do wnętrza dzbanka gdzie czekać na niego będą enzymy trawienne (np chitynaza, kwas mrówkowy) i ewentualnie zwłoki poprzednich ofiar dzbanecznika (niektóre dzbaneczniki np nepenthes rajah czy też nepenthes rafflesiana są tak duże, że l i szczura lub dwa by tam zmieściły). Nad otworem dzbaneczniki jest liść przykrywający otwór (operkulum) który ma za zadanie kontrolować wilgoć w środku pulapki i powstrzymać ciecz trawienną przed zbytnim rozrzedzeniem przez deszcz.

Wszystkie dzbaneczniki radzą sobie lepiej w wyższej wilgotności i dla tego polecam minimum 60%.

Światło powinno być rozproszone, bezposrednie słońce może wywołać stres i spalić liście. Obowiązkowo doświetlenie zimą (lampy tez nie powinny być za mocne)

Gleba musi być taka, aby dobrze odprowadzała wodę, nie może być mokra bo korzenie zgniją. Polecam mieszankę dobrej jakości torfu z dodatkami udrażniającymi glebę w stosunku 50:50. Owe dodatki mogą stanowić perlit, piasek kwarcowy i wiórki kokosowe. Nie stosować nawozów do gleby! W razie braku owadów polecam nawozić je dolewając im do dzbanków pare kropel mocno rozcienczonego maxsea górę 16-16-16, sam mam plagron alga-grow, obydwa są na bazie alg morskich, polecam rozcieńczenie ok 2ml na litr wody (demineralizowanej!)

Roślinę najlepiej podlać od góry raz na dwa tygodnie a w pozostałe dni spryskiwac wodą (DEMINERALIZOWANA) 4 razy dziennie jesli hodujecie na parapecie lub mniej jesli hodujecie je wilgotnym terrarium tylko wtedy przyda się dobra wentylacja.

Jeśli dzbanki wysychają, należy poczekać aż wyschną całe i dopiero wtedy je odciąć najbliżej liścia niepułapkowego jak tylko sie da.

Narazie to tyle, generalnie polecam bo osy i szerszenie latem będzie wyłapywać jak pojebana :) jeśli macie pytania, bo mogłem coś pominąć to walcie śmiało

Nepenthes x gaya: prosty w hodowli i ładny dzbanecznik
0.036052942276001