Bohaterowie z żelaza vol.2

27
Wiosną '44 około 6 samochodów z żandarmerią otoczyło Rynek, jedno z osiedli oraz dworzec kolejowy. Gestapowcy wchodzili do domów i wyczytywali listę podejrzanych kolejarzy. Jeśli któregoś nie było zabierano członka rodziny lub innego przypadkowego mieszkańca. O świcie 30 osób, głównie zakonspirowanych kolejarzy wywieziono do więzienia w Jędrzejowie, a następnie do Kielc.
Ich życie zakończono serią z karabinu. 11 z nich dalej pozostało niezidentyfikowanych.
Nadszedł rok 1945 a niemieckie wojska zaczęły się wycofywać. Uciekając z okupowanych ziem niszczyły za sobą strategiczne punkty infrastruktury, także kolejowej, czego doskonałym przykładem niech będzie Tunel pod Białą Górą w powiecie miechowskim.
Pewnie część z was zapyta na koniec "A co z maszynistami jeżdżącymi do obozów jak Auschwitz czy Treblinka? Czy to też byli Polacy?" Tak. Jednak to nie takie proste. W tamtym okresie cała kolej została zmilitaryzowana. Polacy pracującym wcześniej w PKP zostali przemianowani na robotników przymusowych a nieodłącznym towarzyszem pracy maszynisty był uzbrojony oficer SS. Piszę o tym, dlatego że nie dawno jeden z dziennikarzy BBC w jednym szeregu ze zbrodniarzami hitlerowskimi postawił właśnie maszynistów, którzy mieli pomagać okupantowi. Znów nie przeczę, że była taka grupa osób, jednak większość starała się walczyć jak tylko mogła, najczęściej za pomocą szeroko rozumianej dywersji.



Źródła:
https://www.chmielnik.com/asp/_drukuj.asp?typ=13&sub=&subsub=&menu=510&artykul=6636&akcja=artykul
bazakolejowa.pl


P.S. miała być 1 wrzuta ale nie zmieściłem się w limicie

Na zdjęciach:
vol.1 - inspekcja budowy drugiego bliźniaczego tunelu.
vol.2 - obecny wygląd tunelów w miejscowości Uniejów-Rędziny
Bohaterowie z żelaza vol.2
0.039999961853027